מה עושים בטיפול ראשון

אז מה עושים בטיפול ראשון? רק מטפלים? רק מאבחנים? איך משלבים את הכל?  איך בוחרים במה להתמקד?
אני זוכרת ומכירה את הדילמה הזו טוב מאוד. התחושה שטיפול יכול לקחת  שעתיים כי רוצים להספיק ה-כ-ל: גם לאבחן, גם לנתח את האבחון, גם לטפל….למי יש  זמן?

אז בואו נעשה סדר שייעל את הזמן שלכם ואת הטיפול

 1. שלב א
  המטופל  ממלא טופס תשאול. הוא מספר לכם למה הוא הגיע לטיפול ומה הוא בעצם מבקש.  אל תוותרו על החלק הפורמאלי הזה, הוא חשוב למעקב.

 2. שלב ב
  תאום ציפיות . עוד נקדיש לחלק החשוב הזה ניוזלטר בנפרד אבל רגע לפני שהמטופל עולה על מיטת הטיפולים בידקו אם הוא מכיר את עולם הרפואה המשלימה- האם הוא כבר ניסה בעבר לטפל בתלונה עימה הגיע או שזו  הפעם הראשונה? בידקו עד כמה הוא מכיר/ מבין את התהליך הטיפולי. בידקו מה אמר הרופא  (תתפלאו כמה אנשים מאבחנים את עצמם על סמך “דר’ גוגל”. הקדישו מספר דקות להסביר את אופן הטיפול הרפלקסולוגי בכלל ואת אופי הטיפול הראשוני בפרט.

 3. שלב ג’
  אני באופן אישי מאוד אוהבת להיעזר בסוג אבחון זה – אבחון עפי העתק כפות רגליים. אבחון  שנותן מידע עדכני על מצבו הפיזי העכשווי של המטופל. לי סוג אבחון זה מסייע במיקוד הטיפול הראשון.

 4. שלב ד’
  התבוננות בכפות הרגליים. עוד לפני הטיפול ולפני השמן – רק התבוננות.
  אני שומעת מהרבה מטפלים שהם לא מבינים על מה להסתכל הרי יש כ”כ הרבה פרמטרים  לאבחון.האם צריך לעבור על כולם? הגישה שלי – תסתכלו על מה שהכי בולט לכם לעין.  זה יכול להיות צבע כף הרגל, צורת הבהונות או הריח.  חלק מהפרמטרים יצטלבו לכם ויתמכו בתשאול והשיחה המקדימה. אם העין “תפסה” משהו אחר והוא נראה לכם רלוונטי לטיפול– אפשר לשאול ואפשר פשוט לרשום  ע”ג טופס התשאול.
  קחו לכם מספר דקות לחוות ולהרגיש את הרגליים ואת הסיפור שלה

 5. שלב ה    
  צלמו  את כפות הרגליים. בקשו אישור מהמטופל וציינו שהצילום נועד עבורכם בלבד על מנת  להעמיק את האבחון כך שתוכלו להתאים את הטיפול הטוב ביותר עבורו.  לאופן הצילום חשיבות גדולה. איך עושים זאת? הנה פוסטשכתבתי על זה.
  למה בכלל לצלם? מפני שלא תמיד מסגרת הזמן הטיפולית מאפשרת לנו לעבור על כל  הפרמטרים האבחוניים. כאשר מדובר במטופלים שבאים לתהליך טיפולי (ולא טיפול חד-פעמי) אני אוהבת לשבת אחרי הטיפול עם התמונות, האבחון  וטופס התשאול ולהרכיב תמונה גדולה יותר.
  הצילום יכול להועיל גם לאלו מכם שעדיין מרגישים חוסר בטחון באבחון. צילום נכון יכול להקל על ההתייעצות עם מטפל אחר.

שלב ו’   
התחילו  את הטיפול אך דאגו לפחות בטיפול הראשון לעבור על כל חלקי כף הרגל, גם אם המטופל  הגיע עם תלונה/ בקשה מאוד ספציפית. למה? כי יכול להיות שבמגע עצמו תבחינו במשהו  נוסף שלא היה נראה לעין ולא עלה בתשאול.

 

הקדישו את הטיפול הראשון להיכרות, להסבר . אל תמהרו כבר בטיפול הראשון “לטפל בבעיה” או לבנות סיפור שלם. 
 הטיפול הראשון נועד להיכרות והקשבה  –  מה המטופל רוצה? למה הוא הגיע לטיפול? מה הרגליים מספרות? עד כמה הסיפור של כפות הרגליים תומך בסיפור של המטופל? אולי דרך כפות הרגליים יצוצו עוד סיפורים? אולי הסברים לתלונה עימה הוא הגיע?

ומה עכשיו?

אחרי הטיפול יושבים עם כל המידע שאספתם ומרכיבים פאזל. ככל שתתרגלו אותו יותר הוא יהפוך למהנה יותר ומהיר יותר.
רוצים דוגמא? 
ח הגיעה אלי אחרי שמעדה במדרגות. היא ביקשה דבר אחד – להקל על הכאבים בברך ולהימנע מניתוח.
מהשיחה בטיפול הראשון הבנתי כי היא מכירה את הרפלקסולוגיה רק מטיפולי-ספא. 
מהתבוננות ראשונה בכפות הרגליים הדבר הראשון ש”קפץ” לי היה ע”ש הצווארי שלה,  בלוטת התריס והעקב. היא הייתה כ”כ מרוכזת בכאבים בברך שהיא “שכחה” לספר לי על כל אותם דברים.
ההתבוננות בכפות הרגליים המצולמות בבית אחרי הטיפול וההיכרות עם המטופלת נתנו לי עוד אינפורמציה
וסייעו לי להערך לטיפול הבא. מהצילומים הבנתי שיש להתייחס גם למע’ החיסונית וגם למע העיכול. על כל אלו דיברנו בטיפול הבא ומכאן החלה סדרת טיפולים שהתמקדה לא רק בברך הכואבת.

שיתוף:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email
מאמרים למטפלים
מאמרים אחרונים מהבלוג
טיפול רפלקסולוגיה להפרעות שינה

הפרעות שינה

לא מצליחים להירדם?נרדמים בקלות אבל מתעוררים מס’ פעמים בלילה?השינה שלכם קלה ומופרעת מכל רחש קטן? הפרעת

המשך קריאה
הצטרפו לניוזלטר

אני מזמינה אתכם להצטרף לניוזלטר המיועד למטפלים ובו עדכונים על סדנאות ותכנים נוספים מעולם הטיפול.